Kazimierz Zając (ekonomista)


Kazimierz Zając, urodzony 20 września 1916 roku w Krośnie, to postać, która na trwałe wpisała się w Polską historię jako ekonomista i statystyk. Jego prace oraz osiągnięcia w dziedzinie nauk ekonomicznych przyczyniły się do rozwoju teorii i praktyki w modelowaniu zjawisk gospodarczych oraz statystyce.

Ważnym elementem jego biografii jest fakt, iż podczas II wojny światowej pełnił rolę żołnierza Armii Krajowej, co pokazuje jego zaangażowanie w walkę o niepodległość Polski w trudnych czasach. Kazimierz Zając zmarł 6 maja 2012 roku, pozostawiając po sobie trwały ślad w świecie nauki.

Życiorys

Kazimierz Zając przyszedł na świat w Krośnie. W trakcie II wojny światowej pełnił zaszczytną rolę jako żołnierz Armii Krajowej (AK). W 1971 roku uzyskał tytuł profesorski w obszarze nauk ekonomicznych, a zaraz po tym, rozpoczął pracę w Akademii Ekonomicznej w Krakowie. Od 1977 roku również wykładał na Uniwersytecie Jagiellońskim.

W ciągu swojej kariery naukowej, Zając prowadził analizy dotyczące budżetów domowych. Wprowadził innowacyjny model dynamiki rozkładu płac i zrealizował unikalną taksonomiczną analizę regionalną polskich województw, wykorzystując ocenę parametrów funkcji trendów dotyczących zmiany wynagrodzeń. Na Akademii Ekonomicznej, jego wpływ był znaczący, bowiem wypromował 24 doktorów i nadzorował 22 habilitacje.

Kazimierz Zając gościł ponad 60 razy w roli recenzenta prac habilitacyjnych. Działał jako prodziekan na Wydziale Towaroznawstwa WSE oraz na Wydziale Produkcji i Obrotu Towarowego, a także przez jakiś czas piastował funkcję dziekana Wydziału Ekonomiki Obrotu. Od 1965 roku był kierownikiem katedry Statystyki, przyczyniając się do jej rozwoju oraz do utworzenia Instytutu Statystyki, Ekonometrii i Informatyki. Ponadto, jego zaangażowanie w różne komitety Polskiej Akademii Nauk również zasługuje na szczególne wyróżnienie. W latach 1965-1995 występował jako członek rady naukowej Głównego Urzędu Statystycznego (GUS).

Wyróżniony tytułem doktora honoris causa Akademii Ekonomicznej w Katowicach, Kazimierz Zając pozostawia po sobie trwały ślad w polskiej nauce. Jego żona, Barbara Niedzielska-Zając, żyła w latach 1928-2017. Profesor Zając spoczywa na Cmentarzu Salwatorskim w Krakowie.

Wybrane dzieła

W dorobku Kazimierza Zająca można znaleźć wiele znaczących prac, które przyczyniły się do rozwoju ekonomii oraz statystyki. Poniżej przedstawiamy kluczowe tytuły jego publikacji:

  • ekonometryczna analiza budżetów domowych (1966),
  • ekonomiczne metody ustalania rejonów konsumpcji (1978),
  • zarys metod statystycznych (1988),
  • metody wielowymiarowej analizy porównawczej w badaniach rozwoju demograficznego (1991, współautor),
  • matematyczne modele procesów innowacji (1992, współautor).

Odznaczenia

Kazimierz Zając, znany ekonomista, został uhonorowany licznymi odznaczeniami, które świadczą o jego wkładzie w rozwój kraju i edukacji. Wśród nich znajdują się:

  • Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski,
  • Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski,
  • Złoty Krzyż Zasługi,
  • Medal Komisji Edukacji Narodowej.

Przypisy

  1. Jan WiktorJ.W. Tkaczyński Jan WiktorJ.W. (red.), Pro Memoria III. Profesorowie Uniwersytetu Jagiellońskiego spoczywający na cmentarzach Krakowa 1803-2017, Kraków: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, 2018 r., s. 324, ISBN 978-83-233-4527-5.
  2. Prof. zw. dr hab. Kazimierz Zając, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska [dostęp 09.05.2012 r.] .
  3. a b c Zmarł Prof. dr hab. Kazimierz ZAJĄC. [dostęp 09.05.2012 r.]

Oceń: Kazimierz Zając (ekonomista)

Średnia ocena:5 Liczba ocen:6