UWAGA! Dołącz do nowej grupy Krosno - Ogłoszenia | Sprzedam | Kupię | Zamienię | Praca

Bronisław Basza


Bronisław Basza to postać znana w polskim świecie gospodarczym i politycznym, której życie i działalność zasługują na szczegółowe omówienie.

Urodził się 3 września 1922 roku w Krośnie, a swoje życie zakończył 6 listopada 1994 roku.

Był on nie tylko ekonomistą, ale również politykiem, który miał wpływ na rozwój Polski w czasach PRL. W swoim dorobku posiadał m.in. mandat posła na Sejm PRL IV kadencji.

Życiorys

Bronisław Basza to postać o bogatej historii. Urodził się jako syn Jana i Heleny. W trakcie II wojny światowej podejmował zatrudnienie w Fabryce Obuwia w Krośnie, a również pracował jako ogrodnik w szkole rolniczej w Suchodole. W 1944 roku ukończył tam liceum rolnicze.

Po wojnie, z powodzeniem zdał egzamin maturalny w liceum w Krośnie. Jego dalsza edukacja miała miejsce w latach 1946-1949 na Studium Spółdzielczym, gdzie studiował na Wydziale RolniczymUniwersytetu Jagiellońskiego. Po uzyskaniu wykształcenia podjął pracę w Wydziale Rewizji Centrali Rzemieślniczej w Krakowie oraz Oddziale Centrali w Rzeszowie.

W latach 1951-1955 był księgowym w Spółdzielni Wielobranżowej w Krośnie, a później objął stanowisko prezesa zarządu Rolniczej Spółdzielni Pracy Przemysłu Szklanego w Polance oraz kierownika kontroli „Społem” w Krośnie.

W 1956 roku rozpoczął działalność w organach kierowania terytorialnego, jako przewodniczący prezydium Miejskiej Rady Narodowej w Krośnie. Rok później wstąpił do zarządu nowopowstałego Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Krośnieńskiej. Od 1961 roku działał jako sekretarz Wojewódzkiego Komitetu Stronnictwa Demokratycznego w Rzeszowie, a także był członkiem Centralnego Komitetu, do którego przystąpił w 1949 roku.

W 1965 roku zdobył mandat posła na Sejm PRL IV kadencji w okręgu Krosno, gdzie aktywnie uczestniczył w pracach Komisji Budownictwa i Gospodarki Komunalnej. Po zakończeniu kadencji angażował się w działalność w Zespole Społeczno-Zawodowym i Rad Narodowych Centralnego Komitetu SD, a następnie w Wydziale Społeczno-Oświatowym CK SD.

W swojej karierze został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi oraz Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Po wielu latach pracy w Ministerstwie Finansów, zakończył działalność w charakterze doradcy ministra. Bronisław Basza zmarł i został pochowany na cmentarzu komunalnym Północnym w Warszawie.

Przypisy

  1. FranciszekF. Kraus FranciszekF., 27.11.2015 r. [dostęp online], Strona Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Krośnieńskiej.
  2. Pogrzeb Stanisława Chlebdy, „Kurier Polski”, nr 178 z 02.08.1971 r., str. 2.
  3. Życie szkoły wyższej, Tom 20, Wydania 7–12, Warszawa 1972 r., str. 122.
  4. a b Wyszukiwarka grobów w Warszawie.
  5. Profil na stronie Biblioteki Sejmowej.

Oceń: Bronisław Basza

Średnia ocena:4.98 Liczba ocen:25