UWAGA! Dołącz do nowej grupy Krosno - Ogłoszenia | Sprzedam | Kupię | Zamienię | Praca

Stanisław Steliga


Stanisław Piotr Steliga to postać o bogatym dorobku zarówno w sferze działalności publicznej, jak i technicznej. Urodził się 29 czerwca 1932 roku w Krościenku Niżnym, który jest częścią Krosna. Jego życie zawodowe i społeczne pełne było zaangażowania, które przyniosło mu uznanie w kręgach zarówno partyjnych, jak i państwowych.

W trakcie swojej kariery piastował istotne stanowisko jako przewodniczący Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej w Krośnie, gdzie działał w latach 1984–1990. Jako inżynier oraz menedżer, Stanisław Steliga pozostawił po sobie trwały ślad w polskim życiu publicznym.

Zmarł 10 sierpnia 2015 roku w Krośnie, pozostawiając po sobie wspomnienia oraz zasługi, które nadal są cenione przez lokalną społeczność.

Życiorys

Stanisław Steliga urodził się w rodzinie robotniczej jako syn Franciszka (1896–1940) oraz Walerii z Węklarów (1891–1963). Jako najmłodszy z pięciorga dzieci, doświadczył traumy, gdy w wieku ośmiu lat stracił ojca. Po latach nauki, w 1951 roku, zakończył edukację w Liceum Ogólnokształcącym im. Mikołaja Kopernika w Krośnie oraz kontynuował studia na kierunku inżynieria komunikacji na Politechnice Krakowskiej im. Tadeusza Kościuszki, gdzie uzyskał dyplom w 1955 roku. W 1976 roku ukończył również podyplomowe studium na rzecz organizacji budownictwa w tej samej uczelni.

Przez 42 lata swojego życia zawodowego, Steliga pracował w Wojewódzkim Biurze Projektów Budownictwa Komunalnego w Krośnie. Zaczynał jako asystent projektanta, a z czasem piastował stanowiska projektanta, kierownika Pracowni, zastępcy dyrektora ds. technicznych, aż po dyrektora naczelnego. W 1998 roku przeszedł na emeryturę, korzystając z zasłużonego odpoczynku po tak długoletniej karierze.

W 1966 roku, zaangażował się w działalność polityczną, występując w szeregach Stronnictwa Demokratycznego, gdzie aktywnie działał na wielu szczeblach, od członka Prezydium Powiatowego Komitetu, poprzez przewodniczącego Miejskiego Komitetu, aż do przewodniczącego Rady Okręgu. W 1989 roku zasiadł w Centralnym Komitecie SD. Dodatkowo, od 1974 do 1982 roku pełnił funkcję przewodniczącego Miejskiej Rady Narodowej w Krośnie, a później, od 1984 do 1990 roku był przewodniczącym Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej. Jego zaangażowanie społeczne obejmowało również rolę wojewódzkiego wiceprzewodniczącego Ligi Obrony Kraju oraz członka zarządu Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Krośnieńskiej.

W życiu prywatnym, od 1968 roku był żonaty z Haliną z Niezgockich, z którą doczekał się dwóch córek. Niestety, zmarł po długotrwałej chorobie i znalazł spokój na cmentarzu komunalnym w Krośnie.

Odznaczenia

Stanisław Steliga został odznaczony wieloma prestiżowymi nagrodami, które stanowią potwierdzenie jego zasług i wpływu na kulturę oraz życie społeczne na przestrzeni lat.

Wśród jego odznaczeń znajduje się Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski, który podkreśla jego znaczące osiągnięcia w pracy na rzecz kraju. Ponadto, otrzymał Brązowy i Złoty Krzyż Zasługi, co potwierdza jego aktywność i zaangażowanie w działalność publiczną.

W 2008 roku otrzymał także Odznakę honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej”, przyznawaną osobom, które przyczyniły się do rozwoju i promocji polskiej kultury.

Nie tylko na poziomie krajowym, ale i regionalnym, został wyróżniony jako zasłużony dla województw: rzeszowskiego, krośnieńskiego i nowosądeckiego. W 1984 roku został uhonorowany również przez władze miasta Krosna, co dodatkowo świadczy o jego wpływie na lokalną społeczność.


Oceń: Stanisław Steliga

Średnia ocena:4.63 Liczba ocen:22