Michał z Krosna, którego życie przypada na lata ur. w Krośnie, a zmarł przed 9 lipca 1474 w Krakowie, był znaczącą postacią w historii Polski. To polski duchowny katolicki i prawnik, który oddał się nauczaniu oraz działalności akademickiej.
Michał z Krosna pełnił rolę wykładowcy na Uniwersytecie Krakowskim, gdzie jego wiedza i doświadczenie przyczyniły się do kształcenia wielu studentów w ważnych dziedzinach prawa i teologii.
Życiorys
Michał z Krosna był potomkiem Wawrzyńca, lokalnego mieszczanina z Krosna. Istnieje przypuszczenie, że mógł być spokrewniony z Piotrem z Krosna, który zmarł w 1440 roku i był również profesorem na Uniwersytecie Krakowskim.
Działalność na Uniwersytecie Krakowskim
Swój rozwój akademicki Michał rozpoczął w semestrze zimowym między 1427 a 1428 rokiem na Uniwersytecie Krakowskim. W dniu Zielonych Świątek, 1430 roku, zdobył tytuł bakalaureata artium. Już trzy lata później uzyskał tytuł magistra. W 1435 roku udał się do Lipska, a rok później zarejestrował się na tamtejszym uniwersytecie. Zajmował się studiami z zakresu prawa kanonicznego, które kontynuował także po powrocie do Krakowa, gdzie w sierpniu 1440 roku dostał bakalaureat dekretów.
Na początku 1444 roku uzyskał prestiżowy stopień doktora dekretów i rozpoczął wykładanie na Wydziale Prawa. Był jedną z bardziej znaczących postaci uniwersyteckich. Jędrzej Gałka, który uciekł z Krakowa, w liście z 23 czerwca 1449 roku wyszczególnił go na czwartym miejscu wśród dziesięciu adresatów. Michał dwukrotnie piastował funkcję dziekana Wydziału Prawa – pierwszy raz w 1457, oraz ponownie od 1465 do 1467 roku. Jako dziekan uczestniczył w promocjach bakałarskich i doktorskich, a także w komisji odpowiedzialnej za zarządzanie finansami uniwersytetu. Aktywnie brał udział w posiedzeniach ogólnych mistrzów uczelni i był wymieniany jako czołowy profesor prawa kanonicznego.
W dniu 18 maja 1453 roku, podczas zebrania mistrzów uczelni, zobowiązał się do złożenia na ręce rektora dokumentów dotyczących uposażenia altarii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, św. Piotra i Pawła oraz św. Katarzyny i Doroty w kościele św. Marii Magdaleny. 12 września 1453 roku wniósł sprawę o 10 grzywien, które uniwersytet był mu winny.
Kariera kościelna
Dzięki testamentowi Piotra z Krosna, Michał zyskał 22 sierpnia 1440 roku instytucję na altarię Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, św. Piotra i Pawła oraz św. Katarzyny i Doroty w kościele św. Marii Magdaleny w Krakowie. W 1444 roku zamienił swoje beneficja z profesorem Mikołajem Spycymirem, za co otrzymał prebendę oraz kaplicę św. Wojciecha zlokalizowaną na Rynku Głównym.
Po śmierci Piotra z Rymanowa w 1454 roku, Michał ponownie przejął wcześniej wspomnianą altarię. Często występował przed konsystorzem krakowskim z roszczeniami o należne mu sumy od różnych osób. Dodatkowo, był członkiem i starszym w bractwie Najświętszej Maryi Panny przy kościele Mariackim.
Śmierć
Michał z Krosna zmarł przed 9 lipca 1474 roku w Krakowie. Przekazał do Biblioteki Kolegium większego rękopis z dziełem Jana Calderiniego zatytułowanym Repertorium sive Vocabularium utriusque iuris, a także posiadał dwa kodeksy zawierające komentarze do Dekretałów Grzegorza IX.
Przypisy
- a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u KrzysztofK. Ożóg KrzysztofK., Michał z Krosna (zm. przed 09.07.1474 r.), [w:] WacławW. Uruszczak (red.), Profesorowie Wydziału Prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, t. 1, Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, 2015 r., s. 272-273, ISBN 978-83-233-3738-6.
Pozostali ludzie w kategorii "Duchowieństwo i religia":
Piotr z Krosna | Stanisław Haręzga | Szymon Zuzak | Jerzy Ablewicz | Eugeniusz Kriegelewicz | Remigiusz Kranc | Kazimierz LagoszOceń: Michał z Krosna