Daniel Wojciech Słyś to uznany profesor nauk technicznych z imponującym dorobkiem akademickim i zawodowym. Urodził się 30 kwietnia 1976 roku w Krośnie, gdzie rozpoczął swoją niezwykłą drogę w dziedzinie inżynierii.
Jako inżynier oraz wynalazca, Daniel Słyś wniósł znaczący wkład w rozwój inżynierii środowiska oraz infrastruktury technicznej w miastach, co czyni go specjalistą o szerokim zakresie wiedzy i doświadczenia.
Życiorys
W latach 1996–2001 Daniel Słyś studiował inżynierię środowiska o specjalności inżynieria komunalna na Wydziale Budownictwa, Inżynierii Środowiska i Architektury Politechniki Rzeszowskiej im. I. Łukasiewicza, gdzie uzyskał solidne podstawy w tym obszarze.
Od 2002 roku związał swoją karierę zawodową z Politechniką Rzeszowską im. I. Łukasiewicza, co pozwoliło mu na rozwój naukowy i dydaktyczny. W latach 2010–2012 miał również zaszczyt pracować jako profesor w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Krośnie, która obecnie nosi nazwę Państwowa Akademia Nauk Stosowanych w Krośnie.
W roku 2004, po publicznej obronie rozprawy zatytułowanej „Modelowanie wielokomorowych zbiorników grawitacyjno-pompowych”, która była napisana pod kierunkiem prof. dr hab. inż. Józefa Dziopaka, Słyś uzyskał tytuł doktora nauk technicznych w dyscyplinie inżynieria środowiska na Wydziale Geodezji Górniczej Inżynierii Środowiska, odbywając swoją edukację w Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.
W 2011 roku, na podstawie swojego dorobku naukowego oraz rozprawy habilitacyjnej dotyczącej „Retencji zbiornikowej i sterowania dopływem ścieków do oczyszczalni”, uzyskał tytuł doktora habilitowanego w dziedzinie inżynieria środowiska, nadany przez Politechnikę Wrocławską.
W 2018 roku, na wniosek Rady Wydziału Geodezji Górniczej i Inżynierii Środowiska Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, Daniel Słyś został uhonorowany tytułem naukowym profesora nauk technicznych nadanym mu przez Prezydenta RP.
Funkcje
„Od 2017 roku Daniel Słyś ocupa stanowisko kierownika Katedry Infrastruktury i Gospodarki WodnejPolitechniki Rzeszowskiej.
W 2019 roku rozpoczął pełnienie funkcji Przewodniczącego Rady Dyscypliny Inżyniera Środowiska, Górnictwo i Energetyka na tej samej uczelni.
Daniel Słyś pełnił również rolę członka wybieralnego Rady Wydziału Budownictwa na Uniwersytecie Technicznym w Koszycach (Słowacja).
W kadencjach 2020-2024 oraz 2024-2028 jest członkiem Senatu Politechniki Rzeszowskiej.
Dodatkowo, jest aktywnym uczestnikiem rad programowych oraz komitetów naukowych wielu prestiżowych konferencji naukowych.
Dorobek naukowy
Obszar zainteresowań badawczych autora koncentruje się na kwestiach związanych z rozwojem innowacyjnych konstrukcji oraz metodologią projektowania nowoczesnych urządzeń i obiektów, które są integralną częścią systemów infrastrukturalnych w miastach. W szczególności obejmują one zrównoważoną gospodarkę wodną, efektywny odzysk ciepła odpadowego oraz modelowanie miejskiej infrastruktury technicznej.
Daniel Słyś jest autorem oraz współautorem wielu znaczących publikacji, w tym monografii i podręczników akademickich. Jego prace, takie jak „Zrównoważone systemy odwodnienia miast”, „Retencja i infiltracja wód deszczowych”, „Odzysk ciepła odpadowego w instalacjach i systemach kanalizacyjnych”, „Optymalizacja w projektowaniu kanalizacyjnych zbiorników retencyjnych” oraz „Instalacje ekologiczne w budownictwie mieszkaniowym”, przyczyniają się do rozwoju tej dziedziny. W swoim dorobku posiada także liczne publikacje w renomowanych międzynarodowych czasopismach naukowych, takich jak Science of the Total Environment, Energies, Journal of Hydrology, Energy, Journal of Clean Production, Energy and Buildings, Tunnelling and Underground Space Technology, Water Recycling and Water Management, Water, Resources oraz Journal of Building Engineering.
Jako ekspert w dziedzinie infrastruktury technicznej, jest także autorem ponad trzydziestu patentów związanych z rozwiązaniami energooszczędnymi oraz ich praktycznym zastosowaniem. Jego patenty zyskały uznanie w branży, a w efekcie zrealizowano wiele z ich wdrożeń w polskich miastach.
Jednym z jego wynalazków jest nowatorskie rozwiązanie techniczne oraz metodologia projektowania kanałów retencyjnych, które są wykorzystywane do okresowego magazynowania ścieków i wód w systemach kanalizacyjnych oraz odwodnieniowych. Dzięki tym kanałom można skutecznie spowolnić spływ wód do odbiorników oraz oczyszczalni ścieków, sprawiając że stanowią one alternatywę dla tradycyjnych zbiorników retencyjnych. Opracował on tego typu rozwiązania dla wielu miast w Polsce, w tym Rzeszowa, Mielca, Katowic oraz Wrocławia.
Daniel Słyś aktywnie uczestniczy w pracy międzynarodowych stowarzyszeń naukowych, co świadczy o jego zaangażowaniu i uznaniu w globalnej społeczności akademickiej.
Działalność promotorska
Daniel Słyś pełni rolę promotora siedmiu prac doktorskich, zarówno w Polsce, jak i za granicą. Jego specjalizacja obejmuje różnorodne dziedziny, w tym:
- ocenę i zarządzanie ryzykiem powodzi,
- modelowanie systemów odwodnieniowych,
- retencję wód opadowych,
- optymalizację innowacyjnych zbiorników kanalizacyjnych,
- odzysk ciepła odpadowego,
- generację wodoru na potrzeby stabilizacji systemu energetycznego.
Nagrody i odznaczenia
Daniel Słyś jest znanym wynalazcą, którego rozwiązania patentowe zdobyły uznanie na wielu międzynarodowych wystawach wynalazków. Jego osiągnięcia były prezentowane na prestiżowych imprezach, takich jak Brussels-Innova, International Exhibition of Inventions Geneva, Seoul International Invention Fair oraz Moscow International Salon of Inventions and Innovative Technologies, gdzie zdobył kilkudziesiąt medali i nagród.
W 2015 roku, za innowacyjną działalność w dziedzinie inżynierii lądowej, otrzymał honorowy medal im. Tadeusza Sendzimira przyznany przez Stowarzyszenie Polskich Wynalazców i Racjonalizatorów. Jego prace naukowe oraz innowacyjne podejście zostały docenione wieloma nagrodami Rektora Politechniki Rzeszowskiej, a także nagrodami Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za znaczące osiągnięcia wynalazcze na arenie międzynarodowej.
W 2011 roku wyróżniono go Srebrnym Krzyżem Zasługi, co dodatkowo potwierdza jego zasługi i znaczenie w świecie innowacji.
Publikacje książkowe
Daniel Słyś jest autorem wielu publikacji książkowych, które skupiają się na tematyce inżynierii środowiska oraz systemów kanalizacyjnych. Poniżej znajduje się zestawienie jego najważniejszych prac:
- „Modelowanie zbiorników klasycznych i grawitacyjno-pompowych w kanalizacji”. Oficyna Wydawnicza Politechniki Rzeszowskiej, Rzeszów, 2007,
- „Retencja zbiornikowa i sterowanie dopływem ścieków do oczyszczalni”. Monografia Komitetu Inżynierii Środowiska Polskiej Akademii Nauk, Lublin, 2009,
- „Zrównoważone systemy odwodnienia miast”. Dolnośląskie Wydawnictwo Edukacyjne, Wrocław, 2012,
- „Odzysk ciepła odpadowego w instalacjach i systemach kanalizacyjnych”. Wydawnictwo „KaBe”, Krosno, 2013,
- „Retencja i infiltracja wód deszczowych”. Oficyna Wydawnicza Politechniki Rzeszowskiej, Rzeszów, 2015,
- „Optymalizacja w projektowaniu kanalizacyjnych zbiorników retencyjnych”. Oficyna Wydawnicza Politechniki Rzeszowskiej, Rzeszów, 2015,
- „Instalacje ekologiczne w budownictwie mieszkaniowym”. Wydawnictwo „KaBe”, Krosno, 2016,
- „Zielone dachy i ściany – projektowanie, wykonawstwo, użytkowanie”. Wydawnictwo „KaBe”, Krosno, 2019.
Przypisy
- POLITECHNIKA RZESZOWSKA, Retencyjny kanał ściekowy, wynalazca: Daniel D. Słyś, Józef J. Dziopak, patent PL 217405 [dostęp 30.03.2024 r.]
- Budowa układów retencji wód na terenie gminy miejskiej Mielec | EuroPAP News [online], europapnews.pap.pl [dostęp 30.03.2024 r.]
- Retencyjny kanał ściekowy PE-HD – innowacyjny system działa już w Rzeszowie i Mielcu - NBI [online], 28.11.2018 r. [dostęp 30.03.2024 r.]
- Zmiana Kierownika naszej Katedry [online], kiigw.prz.edu.pl [dostęp 08.01.2023 r.]
- Skład Senatu / Biuletyn Informacji Publicznej Politechniki Rzeszowskiej [online], bip.prz.edu.pl [dostęp 08.01.2023 r.]
- a b c d e f g Find your institution [online], id.elsevier.com [dostęp 08.01.2023 r.]
- a b c MDPI – Publisher of Open Access Journals [online], www.mdpi.com [dostęp 08.01.2023 r.]
- Honorowy Medal SPWiR im. Tadeusza Sendzimira / Stowarzyszenie Polskich Wynalazców i Racjonalizatorów / Organizacja Stoisk Wystawienniczych [online], www.polskiewynalazki.pl [dostęp 08.01.2023 r.]
- KRZYŻ ZASŁUGI DLA DR. INŻ. DANIELA SŁYSIA [online], kiigw.prz.edu.pl [dostęp 08.01.2023 r.]
- Redaktor, Przywieźli aż 7 medali za wynalazki [online], Super Nowości24, 16.11.2011 r. [dostęp 09.01.2023 r.]
- Wynalazki z AGH nagrodzone złotem i srebrem na wystawie „Geneva Inventions” [online], www.agh.edu.pl [dostęp 09.01.2023 r.]
- 39 medali dla polskich innowacji [online], Rynek Inwestycji, 26.04.2015 r. [dostęp 09.01.2023 r.]
- Wynalazcy z Politechniki Rzeszowskiej zasypani medalami – Politechnika Rzeszowska – NEWSY Rzeszów i podkarpackie – dział po zajęciach Studencki Informator Regionalny – Rzeszów – Student NEWS [online], rzeszow.studentnews.pl [dostęp 09.01.2023 r.]
- Wynalazcy z Politechniki Rzeszowskiej zasypani medalami, [w:] (online) Gazeta.pl [dostęp 20.10.2020 r.]
- Wynalazki zespołu prof. Dziopaka, [w:] (online) Nowoczesne budownictwo inżynieryjne [dostęp 20.10.2020 r.]
- Prof. dr hab. inż. Daniel Wojciech Słyś, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI PIB) [dostęp 20.10.2020 r.]
- Krośnianin jednym z najmłodszych profesorów w Polsce [w] Krosno24.pl (online) [dostęp 20.10.2020 r.]
Pozostali ludzie w kategorii "Inżynieria i technologie":
Stanisław Pabis | Stanisław Bergman (architekt) | Jerzy Werner | Mieczysław Sąsiadek | Tad Krzanowski | Otton Dąbrowski | Jan Szal | Bolesław RostowskiOceń: Daniel Słyś