Aleksandra Szmyd


Aleksandra Szmyd to wybitna postać w świecie muzyki operowej, która urzeka swoim talentem oraz charyzmą. Urodziła się 21 marca 1992 roku w Krośnie, gdzie rozpoczęła swoją muzyczną przygodę, która prowadziła ją ku wielkiej karierze.

Śpiew operowy, który stał się jej pasją, pozwolił jej na zdobycie uznania w Polsce oraz na arenie międzynarodowej. Dziś Aleksandra Szmyd jest uważana za jedną z najbardziej obiecujących śpiewaczek swojego pokolenia.

Wykształcenie

Aleksandra Szmyd to utalentowana osoba, która zdobyła szerokie wykształcenie i doświadczenie artystyczne. Jest absolwentką I Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Krośnie, co stanowi fundament jej edukacji. Po ukończeniu liceum kontynuowała naukę na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz w Akademii Muzycznej w Krakowie.

Już w młodym wieku, bo zaledwie sześciu lat, rozpoczęła przygodę z muzyką, uczęszczając do Szkoły Muzycznej „Pro Musica” Anny i Adama Mϋnzbergerów w Krośnie. Tam rozwijała swoje umiejętności, a w 2011 roku ukończyła z wyróżnieniem klasę śpiewu, co stanowi ważny krok w jej karierze muzycznej.

Wśród wielu kursów, w których miała przyjemność uczestniczyć, występują nazwiska uznawanych fachowców zarówno z kraju, jak i z zagranicy. Brała udział w zajęciach prowadzonych przez Ryszarda Karczykowskiego, Edith Lienbaher, Nielsa Muusa, Petera Edelmana, Hao Jiang Tiana, Massimiliana Muralliego, Bożenę Harasimowicz, Katherinę Chu, Marianne Cornetti, Michaela Sylvestra, Leonarda Catalanotto oraz Jadwigę Romańską. Tak bogate doświadczenie na pewno miało wpływ na jej rozwój i umiejętności prezentacyjne.

Kariera

Aleksandra Szmyd to utalentowana artystka, która w 2010 roku zdołała zdobyć pierwsze miejsce w prestiżowym konkursie podczas Ogólnopolskiego Festiwalu „KiepuraFest” w Sosnowcu, stając się najmłodszą uczestniczką tego wydarzenia. W szóstym roku później, jej kariera nabrała nowego blasku, gdy została zaproszona jako jedna z siedmiu solistów na jubileuszową 50. edycję Festiwalu im. Jana Kiepury w Krynicy, gdzie brała udział w koncercie „Kiepura i co dalej?”. W 2015 roku, po sukcesach w przesłuchaniach konkursowych w Bolonii i Nowym Jorku, artystka stała się uczestniczką międzynarodowego festiwalu iSING! w Chinach, który odbył się pod patronatem legendy operowej, Plácido Domingo.

Podczas festiwalu, Aleksandra pełniła rolę głównej solistki, występując z Philharmonic Symphony Orchestra w Shanghai Symphony Hall w Suzhou, a następnie miała zaszczyt zagrać w Grand Hangzhou Theatre. Warto wspomnieć, że koncert z Suzhou był retransmitowany przez prestiżową stację telewizyjną Medici TV, co znacznie zwiększyło jej rozpoznawalność w świecie muzyki.

W czasach studiów w Krakowie artystka zademonstrowała swoje zdolności wokalne w roli głównej solistki w Operze Krakowskiej w spektaklu „Diversity Rock Opera”, a później wystąpiła w „Musicalowej Podróży Poza Horyzonty” w Teatrze Ludowym.

W Wiedniu

Po ukończeniu nauki na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz w Akademii Muzycznej w Krakowie, Aleksandra osiedliła się w Wiedniu. W 2017 roku zasłynęła debiutem w roli tytułowej w operze „Alcina” Georga Friedricha Händla, występując w MuTh Theater pod kierownictwem reżysera Dmitra Bertmana. Jej talent był dalej rozwijany w ramach Letniej Akademii Filharmoników Wiedeńskich, gdzie zagrała rolę Zuzanny w „Weselu Figara” Wolfganga Amadeusa Mozarta, biorąc udział w przedstawieniach w Wiedniu, Grazu, Salzburgu oraz St. Pölten.

W maju 2018 roku Aleksandra, występując w wiedeńskim Theater Akzent, zaśpiewała partię Ilii w „Idomeneuszu, królu Krety” Wolfganga Amadeusa Mozarta. Jej rozwijająca się kariera doprowadziła ją do debiutu na scenie Theater an der Wien jako Paquette w „Kandydzie” Leonarda Bernsteina. Obecnie, Aleksandra Szmyd jest związana z prestiżową Filharmonią Wiedeńską, gdzie kontynuuje swoje artystyczne poszukiwania i rozwija swoje umiejętności.

Nagrody

Aleksandra Szmyd zdobyła wiele prestiżowych wyróżnień w swojej karierze artystycznej. Uznanie jej talentu podkreśla zdobycie Złotego Medalu podczas konkursu pianistycznego Musicale de France, który odbył się w Paryżu.

Innym istotnym osiągnięciem jest III miejsce w Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. Gulio Perottiego w Ueckermünde, w Niemczech. Wyróżnienie to świadczy o jej wyjątkowych umiejętnościach wokalnych.

Artystka odebrała również Grand Prix na Ogólnopolskim Festiwalu „Kiepura Fest”, co dodatkowo akcentuje jej wszechstronność i wysoki poziom wykonawczy.

Wyróżnienia te zostały uzupełnione przez Nagrodę Prezydenta Miasta Krosna, która została przyznana za artystyczne zasługi. Te osiągnięcia czynią z niej znaczącą postać w świecie sztuki.

Przypisy

  1. Musical & Opera [online], Kraków Culture Karnet, 24.10.2022 r.
  2. TheaterT. Akzent, Idomeneo, Oper in drei Akten von Wolfgang Amadeus Mozart (KV 366) Libretto von Giambattista Varesco [online], 13.05.2018 r.
  3. WIEN/ Kammeroper: CANDIDE [online], Online Merker, 06.05.2019 r.
  4. WacławW. Krupiński, Osiem dni z Janem Kiepurą, czyli hołd dla słynnego tenora [online], Dziennik Polski, 13.08.2016 r. [dostęp 14.10.2019 r.]
  5. EwaE. Gorczyca, Krośnianka wygrała Ogólnopolski Festiwal KiepuraFest [online], Nowiny, 30.11.2010 r. [dostęp 14.10.2019 r.]
  6. Jubileusz | 50. FESTIWAL IM. JANA KIEPURY | Artyści | Aleksandra Szmyd - sopran [online], www.50.festiwalkiepury.pl [dostęp 14.10.2019 r.]
  7. Krynica [online], www.krynica.pl [dostęp 14.10.2019 r.]
  8. Alcina [online], Musik und Kunst Privatuniversität der Stadt Wien [dostęp 14.10.2019 r.]
  9. Paquette - Aleksandra Szmyd | Candide [online], Theater an der Wien [dostęp 14.10.2019 r.]
  10. SalzburgerS. Nachrichten, Flotter "Figaro" mit jungen Sängern im Grazer Musikverein [online], www.sn.at [dostęp 14.10.2019 r.]
  11. Aleksandra Szmyd w Pijalni Głównej w Krynicy • malopolskaonline.pl [online], www.malopolskaonline.pl [dostęp 14.10.2019 r.]
  12. Maestro, nie przejmuj się podpowiedziami [online], www.e-teatr.pl [dostęp 14.10.2019 r.]
  13. Aleksandra Szmyd: kiedyś broniłam się przed śpiewem klasycznym [online], PolskieRadio24.pl [dostęp 14.10.2019 r.]
  14. ZofiaZ. Stopińska, Jestem bardzo szczęśliwa, że mogę robić to co kocham. [online], www.klasyka-podkarpacie.pl [dostęp 14.10.2019 r.]
  15. a b c Aleksandra SZMYD [online], Filharmonia Poznańska [dostęp 14.10.2019 r.]
  16. Medea Music Gmbh - Elisabetta Hartl, Erich Hofmann & Team [online], MEDEA MUSIC GmbH [dostęp 14.10.2019 r.]
  17. Candide [online], Theater an der Wien [dostęp 14.10.2019 r.]
  18. Polscy śpiewacy w czołówce na Konkursie Wokalnym im. G. Perottiego w Ueckermünde [online], www.polmic.pl [dostęp 14.10.2019 r.]

Oceń: Aleksandra Szmyd

Średnia ocena:4.62 Liczba ocen:22