Osiedle Traugutta, potocznie znane jako Guzikówka, jest jednostką pomocniczą gminy, która stanowi integralną część miasta Krosno. Usytuowane jest w południowej części tej miejscowości, sięgającej od rzeki Lubatówka aż do lotniska, obejmującego obszar dawnego folwarku Guzikówka, należącego niegdyś do rodu Guzików. Warto zaznaczyć, że teren ten został włączony do Krosna w 1867 roku.
Granice osiedla określają z różnych stron: od wschodu płynie Lubatówka, od północy ogranicza je ul. Podkarpacka, od zachodu – ul. Zręcińska, zaś od południa graniczy z wsiami Głowienka i Szczepańcowa. Zgodnie z danymi z roku 2019, populacja osiedla wynosiła 6 654 mieszkańców, co stanowi istotny wskaźnik życia społecznego w tym rejonie.
Interesującym faktem z historii tego terenu jest to, że znajdujący się tu dawniej dwór Maciejowskich został rozebrany w latach 70. XX wieku, podczas budowy obwodnicy, natomiast zachował się jedynie jeden z zabytków – dwór Mazurków. Region ten ma bogatą historię, gdyż toczyły się tu walki w czasie najazdów wojsk węgierskich w 1657 roku oraz tatarskich czy podczas natarcia radzieckiego z września 1944 roku.
W skład osiedla wchodzą zarówno bloki mieszkalne, w tym właściwe Osiedle Traugutta i Osiedle WSK, jak również prywatne domy. Na obszarze tej dzielnicy znajdują się także tereny przemysłowe, takie jak WSK, BF Goodrich oraz CSL-T, a także lotnisko sportowe. Między Osiedlem Traugutta, Osiedlem WSK a lotniskiem widoczne są również nieużytki, które do niedawna były terenami dawnej cegielni i wysypiska odpadów. Planuje się ich rekultywację z myślą o wykorzystaniu na cele rekreacyjne.
Sam proces budowy Osiedla Traugutta, często nazywanego Guzikówką, rozpoczął się w 1979 roku, a pierwsze bloki zamieszkano w 1981. Prace budowlane zakończono w 1986 roku. Choć w latach 80. planowano rozwój osiedla, w ramach drugiego etapu budowy zaplanowanego na lata 1992–1994, projekt ten nie został zrealizowany.
Osiedle WSK natomiast zbudowane jest w przeważającej części z kilku budynków mieszkalnych z okresu budowy lotniska w latach 30. XX wieku, jak również z bloków wybudowanych w latach 80. przez Spółdzielnię Mieszkaniową "Metalowiec", a także nowoczesnych obiektów wznoszonych od 2006 roku przez Towarzystwo Budownictwa Społecznego. W 2010 roku w jednym z odrestaurowanych przedwojennych budynków w sąsiedztwie lotniska uruchomiono dom studencki PWSZ.
W obrębie osiedla znajdują się liczne instytucje i obiekty, takie jak:
- Szkoła Podstawowa nr 15 (zbudowana w 1987 roku),
- Gimnazjum nr 4 (powstałe w 1999 roku),
- II Liceum Ogólnokształcące im. Konstytucji 3 Maja (założone w 1988 roku),
- Krośnieńska Biblioteka Publiczna, Filia nr 3,
- Urząd Skarbowy,
- Zabytkowy Dworek Mazurków,
- Lotnisko (otwarte w 1928 roku),
- Pawilon handlowo-usługowy, znany jako Kwadraciak, mieszczący m.in. Osiedlowy Dom Kultury,
- Stadion OZS Guzikówka,
- Parking Świadków Jehowy,
- Market budowlany Majster (otwarty w 2009 roku),
- Dyskont spożywczy Biedronka (otwarty w 2005 roku),
- Dawny Supersam, obecnie supermarket Stokrotka (zainaugurowany w 1988 roku),
- Pizzeria Pub,
- Sklepy spożywcze,
- Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
Przypisy
- Osiedla i dzielnice Krosna. Które są największe, a które mają najwięcej mieszkańców? [online], Krosno Nasze Miasto [dostęp 19.11.2022 r.]
- Załącznik nr 11 do uchwały nr LXIV/1498/14 Rady Miasta Krosna z dnia 07.11.2014 r. Statut Osiedla Traugutta. [dostęp 06.08.2022 r.]
- Dane według wyszukiwarki zborów, na oficjalnej stronie Świadków Jehowy jw.org [dostęp 12.02.2016 r.]
Pozostałe obiekty w kategorii "Osiedla":
Osiedle Tysiąclecia (Krosno) | Turaszówka | Osiedle Południe (Krosno) | Osiedle Stefana Grota-Roweckiego (Krosno) | Osiedle Ks. Bronisława MarkiewiczaOceń: Osiedle Traugutta (Krosno)