Dom Andrzeja Lenika to niezwykła budowla, która znajduje się w malowniczym Krośnie, przy ulicy Lwowskiej 6, w województwie podkarpackim.
Jest to miejsce, które odgrywa istotną rolę w lokalnej historii. Warto podkreślić, że w 1993 roku obiekt ten został formalnie wpisany do rejestru zabytków województwa podkarpackiego, z numerem A-292.
Historia
W 1897 roku Bronisława Trześniowska, żona artysty, nabyła działkę, na której później powstał dom Andrzeja Lenika.
Obiekt został zaprojektowany przez Jana Sas-Zubrzyckiego i przeznaczony zarówno na mieszkanie, jak i pracownię dla krośnieńskiego rzeźbiarza.
Charakterystycznym elementem budynku była wieża, w której znajdowała się pracownia. Proces budowy przebiegał w etapach, a między dwoma głównymi fazami zajęło to wiele lat.
Pierwsza część konstrukcji powstała w 1898 roku, natomiast druga rozpoczęła się w 1906 roku i była kontynuowana po 9-letniej przerwie.
Opis architektoniczny
W pierwszym etapie budowy powstał murowany, parterowy obiekt, otynkowany, zakończony dachem naczółkowym. Bardzo charakterystycznym elementem jest narożnik, w którym umieszczono arkadowy podcień z wejściem do willi. Całość wspierają filary z głowicami pseudo-kompozytowymi, zdobionymi bogatym ornamentem roślinnym, w tym liśćmi akantu oraz rzeźbami przedstawiającymi ludzkie głowy.
Naroża budynku są boniowane, a duże okna w parterze posiadają dekoracyjne obramienia. W poddaszu, w szczycie, znajduje się prostokątne okno, a po jego bokach niewielkie, okrągłe okna. Okrągłe okna obserwujemy również pod okapem w elewacji frontowej. Centralna część struktury została zaprojektowana jako trzyosiowa, otynkowana, z odrębnym dachem. Nad oknami parteru rozciąga się dekoracyjny gzyms, który dodaje całości harmonijnego wyglądu.
W drugim etapie budowy powstała piętrowa wieża, zbudowana z nieotynkowanej cegły, z charakterystycznie ściętymi narożnikami oraz dachem nawiązującym do cerkwi w regionie Krosna. Hełm wieży ma formę dzwonowatą, zakończoną ślepą latarnią oraz cebulą w zwieńczeniu. Dodatkowo wybudowany został piętrowy korpus z jednospadowym dachem, również z nieotynkowanej cegły.
Fascynującym uzupełnieniem architektury jest dekoracja frontowej elewacji, wykonana techniką sgraffito przez Andrzeja Lenika oraz Seweryna Bieszczada. Ozdobiona jest łacińskim napisem: „ars longa vita brevis” (co oznacza „sztuka jest wieczna, a życie krótkie”), a także dwoma kobietami, które są personifikacjami malarstwa i rzeźby, oraz datą 1898. Analogiczna dekoracja pojawia się również pod okapem dachu w centralnej części tego swoistego domu.
Przypisy
- Rejestr zabytków nieruchomych – województwo podkarpackie [online], Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30.09.2024 r.
- a b c d e f g Jerzy Wowczak: Jan Sas-Zubrzycki. Architekt, historyk i teoretyk architektury. Kraków: Towarzystwo Wydawnicze „Historia Iagellonica”, 2017, s. 63, ISBN 978-83-65080-63-9.
- a b c d e f Antoni Bosak: Dokumentacja. Karta biała. zabytek.pl. [dostęp 05.05.2023 r.]
- Pałacyk z łacińskim napisem wystawiony na sprzedaż.. krosno24.pl. [dostęp 08.03.2023 r.]
- a b c Spacer po Krośnie. Najpiękniejsze wille w naszym mieście.. krosno24.pl. [dostęp 08.03.2023 r.]
Pozostałe obiekty w kategorii "Inne obiekty":
Sąd Okręgowy w Krośnie | Stadion MOSiR Krosno | Miasto Szkła Krosno | Cmentarz Komunalny w Krośnie | Lotnisko Krosno | Lądowisko Krosno-SzpitalOceń: Dom Andrzeja Lenika w Krośnie